Przepisy

Uova alla contadina, czyli jajka po chłopsku – włoski sposób na długowieczność

Przepis na Uova alla contadina

Zjadanie dwóch jajek dziennie jest świetnym sposobem na długowieczność. Można się spierać, nie zgadzać i uważać to za głupotę, ale to sprawdzony sposób pewnej superstulatki z Włoch. Jajka jajkami – to łatwizna, jej metoda ma jednak jeden haczyk, ponieważ tak to już w życiu zwykle bywa, że nie ma róży bez kolców, niestety!

Historia

Jeszcze jakiś rok temu we Włoszech mieszkała najstarsza osoba na świecie. Emma Morano niestety już nie żyje, ale zmarła w naprawdę sędziwym wieku, bo chwilę przed śmiercią obchodziła 117 urodziny. W ostatnich latach regularnie dostawała życzenia urodzinowe od papieża i od prezydenta Włoch, a dzień ten świętowała razem z całym miasteczkiem, w którym mieszkała. Przeżyła wszystkich swoich najbliższych (nawet swoją prawie 103 letnią młodszą siostrę), ale do samej śmierci nie była samotna i otaczała się życzliwymi ludźmi.

Wielokrotnie powtarzała, że ma dwa sposoby na długowieczność. Pierwszym z nich była odpowiednia dieta, w której był tylko jeden stały element, a reszta była całkiem dowolna. Nie jadła ona specjalnie dużo owoców i warzyw, które powszechnie uznane są za zdrowe i nie wspomina nawet o codziennym wypijaniu kieliszka czerwonego wina (to akurat musiało być dla niej tak oczywiste, że nawet o tym nie pomyślała). W każdym razie twierdziła, że koniecznie trzeba zjadać codziennie dwa jajka i że w tym tkwi cały sekret diety zapewniającej długowieczność.

Zjadać dwa jajka dziennie każdy może, ale jednak nie każdy żyje tak długo jak Emma. To gdzie jest haczyk? Drugim ważnym elementem, który według niej pozwala dożyć stu lat jest bowiem prowadzenie życia singielki – bez mężczyzny. W młodości miała jakieś związki, ale w dojrzałym życiu doszła do wniosku, że stałe relacje z płcią przeciwną źle wpływają na jej zdrowie i samopoczucie.

W dniu śmierci Emma Morano była najstarszym człowiekiem na ziemi, a w historii tylko 6 osobom udało się osiągnąć bardziej sędziwy wiek od niej. Ja z kolei nie byłbym sobą, gdybym nie podzielił się na koniec jeszcze kilkoma ciekawostkami o superstulatkach – oto one:

 • Rekord długości życia należy do Francuzki Jeanne Clement, która urodziła się w 1875 roku i żyła ponad 122 lata
 • W pierwszej setce rekordzistów najwięcej jest obywateli USA i Japonii, za to nie ma żadnego Polaka
 • Pierwszy mężczyzna pojawia się na liście dopiero na 17 pozycji
 • Na całym świecie żyje obecnie tylko około 300-400 osób w wieku ponad 110 lat (takie osoby określa się właśnie mianem superstulatków).

A zatem podążając za dobrą radę Emmy zapraszamy dzisiaj na jajka po chłopsku, czyli uova alla contadina!

Czego potrzeba?

 • 8 jajek
 • 750 g pomidorów
 • Kulka mozzarelli
 • Listki z kilku gałązek rozmarynu

Przepis na Uova alla contadina

 1. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i wrzucamy na nią pokrojone w kostkę pomidory. Przyprawiamy solą i gotujemy do czasu aż ich objętość zredukuje się mniej więcej o połowę.
 2. Pomidory przekładamy do naczynia żaroodpornego.
 3. Rozbijamy jaja – żółtka zostawiamy w skorupce, a białka lądują na pomidorach.
 4. Posypujemy pokrojoną w kosteczkę mozzarellą i rozmarynem. Wkładamy do pieca na 25 minut (180°C)
 5. Wyciągamy z pieca, przekładamy na naszą zapiekankę żółtka i wkładamy do pieca jeszcze na 5 minut.
 6. Wyciągamy z pieca i zajadamy bez opamiętania!

Możesz również polubić…