Przepisy

Pyry z gzikiem – proste danie z Wielkopolski

Pyry z gzikiem

W antrejce na ryczce stoją pyry w tytce, a dzisiaj dodatkowo stoi gzik. Czy ktoś wie co to znaczy? Dzisiaj mamy pyry z gzikiem!

Czym są pyry z gzikiem?

Pyry z gzikiem to tradycyjna, regionalna potrawa z Wielkopolski, a nazwa wywodzi się z gwary poznańskiej. Wbrew obiegowej opinii w Poznaniu już się zbyt często nie słyszy regionalnej gwary i nie jest ona powszechnie wykorzystywana, za to jakiś czas temu powstał w niej zbiór felietonów, intrygująco zatytułowany „Blubry Starego Marycha”. To raczej ciekawostka kulturowo-historyczna, ponieważ myślę, że w dzisiejszych czasach mało kto (nawet w Poznaniu) jest w stanie w 100% zrozumieć każde słowo.

Poznań w każdym razie jest dumny ze swojej gwary i dba o to, aby nie została ona zapomniana. Blubry Starego Marycha to jeden z przykładów, ale jest ich więcej. Na dodatek sam Stary Marych (postać całkowicie fikcyjna) dorobił się swojego pomnika w centralnym punkcie miasta!

Historia powstania tego pomnika jest dość ciekawa. Mniej więcej dwadzieścia lat temu w stolicy Wielkopolski ogłoszono plebiscyt „Poznaniak na cokół!”. Z wielu postaci, z których większość miała faktyczny wkład w rozwój miasta, jak między innymi Cyryl Ratajski, czy Edward Raczyński poznaniacy dokonali dość zaskakującego wyboru. Zwycięzcą plebiscytu został właśnie Stary Marych – postać z felietonów, która zasłynęła prawie wyłącznie tym, że posługiwała się gwarą poznańską. Tak zdecydowali sami mieszkańcy!

Pyry z gzikiem to dla mnie wspomnienie dzieciństwa, ale też danie, które idealnie nadaje się na każdą porę roku i które można bardzo szybko przygotować. Nie ma się co zastanawiać zbyt długo – najlepiej od razu przystąpić do działania!

Czego potrzeba?

  • 6-8 średnich ziemniaków
  • 250g twarogu
  • 200g śmietany 18%
  • Pęczek szczypiorku
  • Pół białej cebuli
  • Sól i pieprz do smaku

Jak zrobić Pyry z gzikiem?

Przepis na Pyry z gzikiem
  1. Ziemniaki dokładnie myjemy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Nie obieramy – gotujemy w mundurkach
  2. Do miseczki wrzucamy wszystkie pozostałe składniki – twaróg, śmietanę, pokrojoną w kosteczkę cebulę i szczypiorek (trochę szczypiorku zostawiamy do posypania na koniec, już na talerzu).
  3. Przyprawiamy solą i pieprzem i wszystko mieszamy
  4. Ugotowane ziemniaki przecinamy na połówki, przekładamy na talerze i nakładamy na nie twaróg ze śmietaną.
  5. Posypujemy szczypiorkiem i zajadamy bez opamiętania!

Możesz również polubić…