Ciekawostki

Przyjaźń damsko-męska – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Przyjaźń damsko-męska nie jest zjawiskiem częstym, ale nie da się zaprzeczyć jego istnieniu. Nie wszystkie kontakty dwóch osób o różnej płci muszą mieć podłoże seksualne. Kiedy rodzi się taka przyjaźń, na czym polega i przede wszystkim – na ile jest trwała?

Skąd się bierze przyjaźń damsko-męska

Przyjaźń to bardzo pojemne i często nadużywane słowo. Określamy nim nie tylko osoby naprawdę nam bliskie, ale też kolegów czy bardziej serdecznych znajomych. A przecież przyjaźń to coś więcej niż wspólna kawa w biurze czy telefoniczne pogaduszki. To osoba, na którą można liczyć nie tylko, gdy wszystko się dobrze układa, lecz także w kryzysie. Kto szybciej poda pomocną dłoń i pocieszy w potrzebie niż przyjaciel?

Większość przyjaźni nawiązujemy w młodym wieku i wynika to zapewne z większej otwartości. Nie zastanawiamy, się czy istnieje przyjaźń, po prostu w nią wchodzimy. Damsko-męskie relacje, które z czasem przeradzają się w przyjaźń, mogą wyrastać dosłownie w piaskownicy i bardzo często tak właśnie jest. Rzadziej takie relacje z drugą osobą odmiennej płci pojawiają się w czasie liceum lub studiów, gdy do głosu dochodzi pociąg seksualny. Niekiedy – choć naprawdę rzadko – przyjaźń wyrasta na bazie… nieudanego związku.

Przyjaźń damsko-męska a związek z osobą trzecią

Pytanie o to, czy naprawdę istnieje przyjaźń damsko-męska pojawia się zazwyczaj w kontekście związku, w który wchodzi jedno z przyjaciół. Nowy partner lub partnerka często, nawet mimo woli, jest zazdrosny o długą i wyraźnie zażyłą relację i to mimo zapewnień, iż nie ma w niej miejsca na nic poza przyjaźnią.

Sytuacja na pewno nie jest łatwa, jednak można ją nakreślić tak, by i wilk był syty i owca cała. Przyjaciele będą się musieli pogodzić z mniejszą częstotliwością kontaktów (ideałem byłaby sytuacja, w której oboje w podobnym czasie znajdą nowych partnerów), zaś partnerom nie pozostaje nic innego jak okazać zaufanie, bez niego trudno o trwałą relację.

Na czym polega przyjaźń damsko-męska?

Mogłoby się wydawać, iż mężczyźni potrzebują wyłącznie męskich przyjaciół, a kobiety tylko damskiego towarzystwa. W rzeczywistości jednak nie jest to tak oczywiste. Damsko-męskie relacje to sposób na spojrzenie na codzienne problemy z innej perspektywy, szczególnie jeśli dotyczą płci przeciwnej. Co ważne – w takiej przyjacielskiej relacji należy wyraźnie ustalić granice. Chociaż przyjaciele mogą rozmawiać ze sobą o wszystkim, to jednak pewne tajemnice powinny być zarezerwowane wyłącznie dla związku o bliższej relacji. Nie można dopuścić, by przyjaciel stał się „tym trzecim” lub przyjaciółka „tą trzecią”. Chyba to właśnie nazywa się złotym środkiem, który pozwala, by damsko-męska przyjaźń była niezagrożona.

Możesz również polubić…